Merhaba, Bu yazımda Ray Bradbury’in Fahrenheit 451 romanının incelemesini yapacağım. Bir önceki yazımda bahsettiğim gibi Fahrenheit 451 romanı da distopik türde kaleme alınmıştır. Distopik bir kurgusal düzlemde ilerleyen eser, teknolojinin gelişmesiyle birlikte toplumun gerileyen sanat ve düşünce dünyasını ele alıyor. Buradan önceki yazıma ulaşabilirsiniz.


Merhabalar, George Orwel 1984 kitabıyla geldim. Çoğumuzun adını duyduğu tavsiye edildiği bir kitap olduğunu düşünüyorum. Başlıyorum.


Merhaba uzun zaman sonra bir kitapla daha buradayım. Jose Saramago’un kitabı Körlük. Bence özgünlüklerle dolu bir kitap.


Ben uzun zamandır kendimi arıyormuşum. İnsan kendini arar mı? Arar tabii aramalı da. Aradı diyelim bulur mu peki?


Merhabalar, bu yazımda bir kitap var. Okurken sevdiğim duyguların ifade edilmesine hayran kaldığım bir Stefan Zweig kitabı. Doğrusu okuduğum her kitabında olaylardan çok kişilerin ruh hallerini anlatışından etkilendiğim bir yazar. Kitaplardaki karamsar ruhlardan sıkılan birisi olarak söylüyorum, o iç hesaplaşmaları çıkarımları düşününce sıkılmadan karamsarlığa kapılmadan okudum. Başlayalım bakalım…


Merhabalar başlığı okuduktan sonra her yerde gördüğünüzü düşünebilirsiniz. Haklısınız :) biraz klasik bir başlık. Genel olarak kendimi nasıl geliştirebilirim? Sorusu üzerine giderek hem kendime hem de sizlere faydalı olmayı amaçlayarak yazıyorum. Faydasını gördüğüm ve uyarlanabilir günlük yaşamdan şeyler ekleyerek özgünleştirdim. Öyleyse sorumu cevaplayayım.


Merhaba, bu yazımda kafamızda soru işareti olarak bulunduğunu düşündüğüm 5G teknolojisine değineceğim. Başlayalım bakalım soru işaretini gidermeye.

5. Nesil Mobil Telekomünikasyon Hizmeti; yeni nesil kablosuz telefon teknolojisidir. Dördüncü nesil teknolojinin yaklaşık 10 katı veri iletim hızı sağlamaktadır. Bu hız kullanılan cihazın kategorisine göre 1 ila 10 Gbps arasında değişebilecektir. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği ve Avrupa Birliği tarafından 2020 yılına kadar tamamlanması ve kullanılmaya başlanılması öngörülmektedir.


Bir yol denir ya hayata. Uzun bir yol, kimi yerlerde virajlar, kimi yerlerde engeller, kimi yerlerde seçmemiz gereken kavşaklar var. Yolumuzun seyrini değiştirecek olan belki de aynı yere varan farklı farklı yollar.


Merhaba, bu yazımda husky modelinin Gazebo ortamında ROS komutlarıyla kontrolünü anlatacağım. Bu yazı, Ubuntu 18.04 ve ROS-Melodic için tasarlanmıştır .

Husky Modeli

Öncelikle Gazebo nedir? ROS nedir? Sorularınızın cevabına aşağıdaki yazımdan ulaşabilirsiniz.

Gazebo ve ROS’ un kurulumu için ise Gazebo-ROS Kurulumu başlıklı yazımdan faydalanabilirsiniz.

Kurulumu tamamlandıktan sonra geçelim Husky Modelimize. Husky Modeli ve kontrolü için yaptığım araştırmalar ve denemiş olduğum bir çok örnekten sonra http://www.clearpathrobotics.com/assets/guides/kinetic/ros/Drive%20a%20Husky.html

linkindeki model ve kontrolünün daha anlaşılabilir olduğunu saptadım. Öğrenirken hazır bir model kullanmak benim fikrimce daha faydalı oluyor. Sıfırdan yapmaktansa bir şeyleri değiştirerek hangi komutların hangi kontrolü sağladığını öğrenerek ilerlemek mantığını ve kullanımını öğrenmek için daha faydalı.


Merhaba, Bu yazımda üzerinde çalıştığım neredeyse yeni öğrendiğim, Gazebo ve ROS paketlerinin kurulumu hakkında bilgi vereceğim. Aşağıdaki linkten Gazebo nedir? ROS nedir? Anlatmıştım ulaşabilirsiniz.

Kuruluma başlamadan önce kullandığım işletim sistemi Linux Ubuntu 18.04'tür. ROS paketi kurulurken kullandığımız işletim sistemleri önemli oluyor. Aşağıda vermiş olduğum linkten faydalanarak adım adım kuruluma başlıyoruz.

http://gazebosim.org/tutorials?tut=ros_overview

Bu linkten faydalanarak indirilecek paketlerden ve kurulum aşamalarından genel bilgiler elde edebiliriz.

Installing gazebo_ros_pkgs (ROS 1) sayfasına geçerek kuruluma adım adım başlayalım. Aşağıdaki linkten direkt ulaşabilirsiniz.

Ros paketlerinin kurulumu; Ubuntu 18.04 için kullanılacak olan ROS Melodic Moreniadır.

ROS Melodic Morenia Paketi

Bilgisayarınızı Packages.ros.org adresinden yazılım kabul edecek şekilde ayarlamak için;

Cennet Ceylan

Electrical Electronic Engineering “Kafamızdaki soru işaretlerini birer noktaya çevirmek ve farklı birçok soru işaretleri oluşturmak dileğiyle..”

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store